Svečanom dodelom nagrada dobitnicima i izvođenjem opere za decu „Crvenkapa“ u čast nagrađenih, spuštena je zavesa na 13. Pozorišni festival za decu „ZajeČAR“
Žiri 13. Pozorišnog festivala za decu „ZajeČAR“, u sastavu Branislav Nedić, predsednik, Biljana Glišić i Jelena Ciganović, članovi, doneo je odluku da predstavu „Pinokio“ Pozorišta „Bora Stanković“ iz Vranja proglasi najboljom na Festivalu. U obrazloženju se kaže:
„Vođen iskusnom autorskom ekipom, ansambl pozorišta iz Vranja donosi originalnu izvedbu „Pinokija”, i usvajajući specifičan stil igre, koristeći ginjol lutke, hrabro i dosledno priređuje pravi pozorišni događaj.“
Nagradu je u primio direktor Pozorišta „Bora Stanković“ Nenad Jović.
Za najbolju glumicu 13. Pozorišnog festivala za decu „ZajeČAR“, žiri je proglasio Jelenu Filipović za ulogu Lijanine u predstavi „Pinokio“ Pozorišta „Bora Stanković“ iz Vranja.
„Jelena Filipović, na dosledan, artistički način, pravi lik lisice, poigravajući, se, prebacuje rampu i kao “negativac” pronalazi put do publike, pleneći svojim šarmom i doslednošću.“
Za najboljeg glumca 13. Pozorišnog festivala za decu „ZajeČAR“, žiri je proglasio Filipa Radivojevića za ulogu Princa Mateje u predstavi „Razmaženi princ“ Narodnog pozorišta Leskovac.
„Veštom transformacijom i glumačkim šarmom, uokviruje svoj lik Princa, i postaje primer kako je iskupljenjem i ljubavlju, moguće pobediti ono loše u nama.“
I Jelena i Filip su lično primili nagrade.
Nagrada publike pripala je predstavi Narodnog pozorišta Leskovac „Razmaženi princ“ Željka Hubača, u režiji Igora Damnjanovića.
„Veštom transformacijom i glumačkim šarmom, uokviruje svoj lik Princa, i postaje primer kako je iskupljenjem i ljubavlju, moguće pobediti ono loše u nama.“
I Jelena i Filip su lično primili nagrade.
Nagrade žirija dobitnicima je uručio predsednik Branislav Nedić koji je u obraćanju publici rekao:
„Poštovana deco, dragi roditelji , ima jedna nezvanična nagrada koja se inače ne dodeljuje ali ja je ovoga puta dodeljujem vama, dragoj deci koja su iz večeri u veče punila ovu salu i sa velikom pažnjom pratila predstave. Prva nagrada ide vama. To je i najbolja nagrada.Drago mi je bilo da budem ovde ovih pet dana, da učestvujem u radu žirija, da gledam predstave i da uživam sa vama. Sama činjenica da ste iz dana u dan punili salu pozorišta pokazuje da je zaječarsko pozorište uradilo pravu stvar organizovanjem ovog festivala i da je to svakako budućnost u koju treba ulagati. Nadam se da će i češće biti ovakvih prilika gde vi kao najmlađi posetioci možete uživati u predstavama baš ovde pod krovom pozorišta „Zoran Radmilović“.
U čast nagrađenih na 13. Pozorišnom festival za decu “ZajeČAR” izvedena je opera za decu „Crvenkapa“, zajednički projekat Umetničke škole „Stevan Mokranjac“ iz Negotina, Narodnog pozorišta Timočke Krajine „Zoran Radmilović“ i Doma kulture „Stevan Mokranjac“ iz Negotina.
Ovo muzičko-scensko delo bilo je van konkurencije za nagrade, ali je i „Crvenkapu“ ocenjivala publika. Dobila je najviše glasova i prosečnu ocenu 9,81.
Deca i njihovi pratioci su uživali u ovom komadu, iako nisu navikli da gledaju i slušaju operu jer, kako reče Milja Videnović, profesor klavira u Umetničkoj školi ,,Stevan Mokranjac” u Negotinu, klavirski saradnik u operi za decu “Crvenkapa” : “Opera je oblik pozorista u kome se radnja odvija kroz muziku i pevanje. Uz scenografiju, glumu i kostime, čini umetnički dogadjaj potpunim za gledaoce i slušaoce.”
Magdalena Antić, master muzički umetnik-solo pevač, professor solo pevanja, kamerne muzike i čitanja solista u Umetničkoj školi “Stevan Mokranjac u Negotinu, za pozorišni bilten je rekla da je trebalo mnogo vremena i strpljenja od početne ideje do realizacije ali se isplatilo jer deca su mnogo dobila.
“Kolege i ja smo predano i strpljivo radili, odvajali od svog vremena i bezrezervno davali znanja i iskustva zarad uspešnog projekta i radosti dece. Osim radosti, deca su dobila jedno nezaboravno iskustvo, koje neki ne dobijaju ni u srednjoj a tek u osnovnoj školi, a to je da budu deo jedne opere. Opere, jednog grandioznog muzičko-scenskog oblika, po mom mišljenju vrhunskog u svetu klasične muzike, oblika u kome se stapa orkestarska, horska, solistička muzika i koji je usko, najuže, povezan sa glumom”. Želim dodati da bez podrške Umetničke škole „Stevan Mokranjac“ u Negotinu i dir. Кsenije Gocić ovaj projekat ne bi bio izvodljiv. Zajedno sa nosiocem autorskih prava Stanojem Jovanovićem su otvorili saradnju sa Narodnim pozorištem Timočke Кrajine „Zoran Radmilović“, čiji je dir. Vladimir Đuričić poslao ne samo scenografiju i kostime, već i svoje radnike, svoju snagu, svoja iskustva sa dečijim predstavama i jedan biser u radu sa decom – glumicu Natašu Petrović, koja je našu decu zaljubila u njihove uloge. Zahvaljujući Domu kulture „Stevan Mokranjac“ u Negotinu i dir. Jovanki Vanji Stanojević nam je bilo omogućeno višenedeljno uvežbavanje koreografije, režije i glume na daskama velike scene. Hvala svima na poverenju. Na dalje, može biti samo bolje”, rekla je Magdalena Antić.
Festival je zvanično zatvorio selektor Željko Hubač, koji je pored ostalog rekao:
„Sve su smislili od crtanih filmova, mobilnih telefona, igrica da zabave decu ali pozorište još nisu uspeli da pobede. I to vidimo zahvaljujući tome što je sala puna i što vi volite pozorište. Vi ste publika koja će narednih trideset, četrdeset, pedeset, šezdeset, sedamdeset godina, da ste živi zdravi, dolaziti u pozorište i gledati predstave za odrasle ali ja vam garantujem da ćete se sa najvećom radošću sećati ovih trenutaka kad ste bili u pozorištu i gledali upravo ove glumce koji su samo za vas radili predstave za decu. Trinaesti festival „ZajeČAR“ ovim proglašavam završenim.“
foto: zaječarsko pozorište