“Očekujemo da SerbiaZiJincooper i SerbiaZiJinminig sačine integrisani energetski i klimatski plan kojim će definisati svoje ciljeve na smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte (GHG), povećanju upotrebe obnovljive energije, dostizanju ugljenične neutralnosti i doprinosu lokalnoj zajednici u izradi i implementaciji lokalnog integrisanog energetskog i klimatskog plana. Taj plan treba da bude usklađen sa nacionalnim ciljevima Republike Srbije i javno objavljen”, rečeno je na konferenciji za novinare koju je organizovalo Društvo mladih istraživača u Boru.
„Osnovne delatnosti u Boru su rudarstvo i metalurgija. To je razlog što se bavimo energetskim i klimatskim planovima energetske u ovim delatnostima pre svega u SerbiaZiJin cooper doo i SerbiaZiJinmining doo kao najznačanijim potrošačima energije i izvirima emisije GHG i doprinosom u lokalnoj zajednici“, istakao je Toplica Marjanović iz borskih istraživača.
Društvo mladih istraživača iz Bora analizira doprinos sektora rudarstva i industrije u gradu Boru ciljevima Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana na smanjenju emisija GHG i adaptaciji na klimatske promene u okviru šireg projekta pod nazivom “Civilno društvo za energetsku tranziciju”. Projekat ima za cilj transformaciju domaćeg energetskog i klimatskog sektora u cilju postizanja nulte emisije gasova sa efektom staklene bašte, energetske nezavisnosti, demokratskog i decentralizovanog upravljanja energetskom i klimatskom politikom, kroz povećano učešće civilnog društva u razvoju i praćenju implementacije reformi. Ovaj projekat Beogradske otvorene škole (BOŠ) i Regulatornog instituta za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) realizuje se sa još šest lokalnih partnera iz svih krajeva Srbije u periodu od 1. decembra 2022. godine do 31. marta 2024. godine uz finansijsku podršku Britanske ambasade u Beogradu.