Poboljšanje monitoringa kvaliteta vazduha i površinskih voda jedan je od ciljeva projekta “Ekološki odgovor na ekspanziju rudarenja u Timočkoj Krajini”, koji sprovodi Udruženje “Za česme” sa partnerima iz Bora i Zaječara, a finansira Evropska unija. (Više informacija o projektima EU iz oglasti zaštite životne sredine možete naći na: https://www.euzatebe.rs/en/sectors/environmental-protection).
Na inicijativu udruženja “Za česme” Grad Zaječar je nedavno usvojio rešenje o proširenju delatnosti i uvođenju novih članova u Radnu grupu za praćenje realizacije Sporazuma za zaštitu arteskih česama u gradu. Ubuduće ova Radna grupa će se osim zaštitom arteskih česama, baviti i razvojem sistema monitoringa kvaliteta vazduha i površinskih voda na teritoriji Grada Zaječara.
Radna grupa za praćenje realizacije Sporazuma za očuvanje, legalizaciju, revitalizaciju i zaštitu arteskih česama u Zaječaru, nedavno se sastala u svom novom proširenom sastavu. U Radnoj grupi Grad Zaječar predstavljaju: Jasmina Jović Stević iz Kancelarije za zaštitu životne sredine, Ivana Živić, šef Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj, Mia Vukić Vitomirović, koordinatorka Kancelarije za mlade i Nikola Šarčević iz JKP “Vodovod”. Udruženje “Za česme” predstavlja njen predsednik Boban Pogarčić, a novi članovi proširene Radne grupe su Toplica Marjanović iz “Društva mladih istraživača Bora” i Zvonko Damnjanović iz Građanske čitaonice “Evropa” iz Bora.
Grad Zaječar je 2018. godine na inicijativu Udruženja “Za Česme” oformio radnu grupu za praćenje realizacije Sporazuma za zaštitu javnih arteskih česama i dosadašnji radni zadaci su se odnosili isključivo u oblasti zaštite česama i podzemnih voda:
S obzirom da novi članovi radne grupe imaju bogato iskustvo u monitoringu vazduha u Boru zbog poznatih problema sa rudarskim zagađenjem, u Radnoj grupi se nadaju da će zajedničkim delovanjem, implementacijom njihovih znanja i konkretnim akcijama, pomoći da se poboljša sistem monitoringa kvaliteta vazduha i površinskih voda na teritoriji Zaječara:
Toplica Marjanović, novi član ove Radne grupe kroz kraću prezentaciju upoznao je ostale članove sa značajem donošenja zakonskih osnova i lokalnih propisa u zaštiti vazduha.
Jasmina Jović Stević iz Kancelarije za zaštitu životne sredine GU Zaječar podsetila je da se kvaltet vazduha u Zaječaru od 2009. godine, prati u okviru državne mreže, u jednoj automatskoj stanici koja se nalazi u centru grada. Građani na dnevnom nivou na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine mogu da vide parametre sumpor dioksida, azot dioksida i ugljen monoksida. Međutim, suspendovane čestice PM 10 koje u zimskom periodu loženja daju teritoriji Zaječara kvalitet vazduha III kategorije, prikazuju se na godišnjem nivou, pa tako sada samo možemo znati, na primer, rezultate iz 2019. i 2020. godine. Ti podaci pokazuju da je prekomerno zagađenje vazduha suspendovanim česticama PM 10 u 2019. godini bilo 83 dana, a u 2020. čak 139 dana, što je više od četiri meseca:
Na prvom sastanku Radne grupe, jedan od zaključaka je da Grad Zaječar, u cilju unapređenja monitoringa, uputi inicijativu Ministarstvu zaštite životne sredine i njihovoj Agenciji, da se u Zaječaru postavi još jedna automatska merna stanica za praćenje kvaliteta vazduha u realnom vremenu. Kako su istakli članovi iz Bora, ovu inicijativu podržaće i Radno telo za realizaciju kratkoročnog akcionog plana kvaliteta vazduha u Boru.
Udruženje “ZA ČESME”
Ovaj tekst je proizveden u okviru projekta “Ekološki odgovor na ekspanziju rudarenja u Timočkoj Krajini” koji finansira Evropska unija, a realizuju Udruženje “Za česme”, Društvo mladih istraživača Bor, Građanska čitaonica “Evropa” Bor i “Dečiji centar” Zaječar. Sadržaj teksta je isključiva odgovornost navedenih udruženja i ni u kom slučaju ne odražava nužno stavove Evropske unije.