„Pozdrav iz Zaječara– putovanje razglednicama kroz vreme“, naslov je nove izložbe Narodnog muzeja “Zaječar” čiji je autor Nina Pogarčić, istoričar umetnosti-viši kustos. Ovo će biti prvo livestream otvaranje izložbe koje je zakazano za petak, 11. decembar u 12 časova i 11 minuta.
Događaj će biti realizovan u skladu sa epidemiološkim preporukama i merama prevencije protiv Kovida-19, a zainteresovani građani biće u prilici da otvaranje izložbe prate uživo na fejsbuk strani Narodnog muzeja „Zaječar“. Izložba se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.
Razglednice, kao popularna vizuelna forma ali i kao veoma zastupljeno sredstvo komunikacije u 20. veku, imaju veliku dokumentarnu vrednost što ih čini veoma korisnim materijalom za naučna istraživanja. Pored brojnih informacija koje nose, one predstavljaju najrasprostranjeniji slikovni izvor za proučavanje urbanog razvoja svakog grada i nadoknađuju nedostatak foto-arhiva, posebno iz prve polovne 20. veka.
Kao dragoceni slikovni izvori, prikupljene razglednice Zaječara čuvaju sećanja o gradu na Timoku. Izabarni topografski motivi na ovim razglednicama prikazuju kako je Zaječar tokom nešto više od jednog veka menjao svoj lik, ali i kako su se uporedo sa tim promenama menjale i same razglednice, kao nosioci informacija o gradu i vremenu.
S obzirom na vremensko razdoblje koje obuhvataju – od 1896. godine do danas, razglednice prate proces razvoja i modernizacije grada – od pojave prvih kafana, gostionica i česme na kaldrmisanom trgu krajem 19. veka, preko podizanja spomenika, izgradnje novih javnih građevina, ulica, hotela, do uređenja park šume Kraljevica i šetališta “Popova plaža” na obali Crnog Timoka početkom 21. veka.
Od ukupno 227 evidentiranih topografskih razglednica, na izložbi je predstavljeno 108 razglednica koje se čuvaju u Narodnom muzeju „Zaječar“, Istorijskom arhivu „Timočka krajina“ Zaječar, Matičnoj biblioteci „Svetozar Marković“ u Zaječaru, kao i u privatnoj kolekciji Miodraga Vučkovića, pasioniranog zaječarskog kartofila.