Ponekad se u trenutku dogode potpuno neočekivane stvari, koje ne ostavljaju drugi izbor osim borbe za život. A kako ljudi reaguju u ekstremnim situacijama za koje ni sanjali nisu da će im se dogoditi? U seriji tekstova “Ako mi se dogodi”, koje pratite na našem portalu, predstavićemo niz nepredvidivih situacija koje svakome mogu da se dese. Bavićemo se ispravnim i neispravnim odlukama u različitim kritičnim trenucima, kroz iskustva aktera i korisne savete stručnjaka.
Boranku Tamaru Novaković su februara prošle godine na dečjem igralištu ispred njene kuće napala dva psa – pitbula, koji su unesrećenu ženu izujedali po glavi. Tamara, koja je čitav život posvetila zbrinjavanju životinja i aktivista je udruženja „Borske šape“, osim fizičkog bola pretrpela je psihički šok.
Na dečijim spravama i sportskom terenu u Homoljskoj ulici u Boru uvek ima dece. Kako se ovo mesto nalazi odmah preko puta Tamarine kuće ona je, videvši da su mladić i devojka svoje opasne pse pustili da slobodno trče bez povodca i korpe, izašla da ih upozori. Kako i sama ima više pasa i veliki je ljubitelj životinja, nije ni pomislila da će nešto poći po zlu.
Od čeljusti pasa odbranio ju je suprug, a policija koja je brzo stigla sprečila je vlasnike pasa da pobegnu. Sa ujedima po glavi i licu, kolima hitna pomoći prevezena je u borsku bolnicu. Nakon što je došla sebi imala je samo jednu poruku – fizičke rane će proći ali traume teško.
Kada se priseća svega što je preživela Tamara objašnjava da nijednog trenutka nije posumnjala da psi kreću ka njoj da bi je napali, već da se raduju njenom dolasku. Međutim, u trenutku su je ščepali, jedan otpozadi za jaknu, drugi spreda i oborili su je na zemlju. Ona je pokušala da lice zaštiti rukama ali od siline napada nije mogla lako da se odbrani.
Njena majka je čula vrisak, povike upomoć, izletela je napolje, a za njom je krenuo i Tamarin suprug kako bi zajedno pse odvojili od Tamare. Kada su u tome uspeli, Tamara je uzela telefom i pozvala policiju. U isto vreme vlasnica pasa koji su je napali sve vreme joj je u svom telefonu pokazivala fotografije ljubimaca na kojima psi spavaju sa detetom u krevetu.
U trenutku dok krvari posle napada, nije joj bilo uopšte stalo da gleda ove slike, dok je vlasnica psa odvraćala od poziva upućenog policiji. Na kraju dodaje da bez obzira na spomenute fotografije i mogućnost da su ovi psi umiljati u poznatom okruženju, postoji pravilnik za držanje životinja koje mogu predstavljati opasnost po okolinu, što u ovom slučaju vlasnici nisu ispoštovali.
Stručnjaci objašnjavaju da psi imaju razne nagone i da ako je bilo koji od njih ugrožen može da dođe do incidenta. U slučaju vlasničkih pasa jasno je da oni moraju da budu pod nadzorom, a kada je reč o psima koji žive na ulici njih je teško kontrolisati. Ukoliko čoveka napadne baš pas iz ove druge kategorije neophodno je da napadnuta osoba ostane smirena, ako je moguće i da pokuša da se odbrani od agresivne životinje.
U najvećem broju slučajeva reč je o napadima manjih pasa i lakšim povredama kod čoveka, međutim ovi podaci ništa ne znače osobama koje pretrpe povrede opasne po život.
Ukoliko ste u prilici jedan od korisnih saveta je da stanete uz zid ili ogradu, ili da se popnete na neko više mesto. Takođe, možete poprskati psa jačim parfemom ako imate kod sebe, što može pomoći da odustane od napada. Ukoliko odlučite da se odbranite štapom ili nekim drugim predmetom koji pronađete u blizini, stručnjaci kažu da samo to ne činite naglim pokretima.
Po položaju psa, podignutom repu, nakostrešenoj dlaci na leđima i režanju, lako je uočiti da se životinja priprema za napad. U tom trenutku ugroženo lice ne bi trebalo da trči jer ga onda pas posmatra kao plen. Takođe nije dobro da gleda psa direktno u oči jer postoji mogućnost da to utiče na još veću agresiju i pogoršanje situacije.
Ako se ipak dogodi da pas ne odustane od napada i ugrize vas, svakako je neophodno što pre se obratiti lekaru, ako je moguće temeljno očistiti rane. Uz to, važno je napad prijaviti nadležnim organima, što može pomoći da se spreče slični problemi u budućnosti.
Kinolozi dodaju da je teško predvideti kako će se psi ponašati u čoporu, zato je važno pronaći trajno rešenje za tzv. pse lutalice. Važno je napomenuti da oni često brane svoju teritoriju, tako da u tom slučaju tolerišu samo one ljude koje poznaju, oni ih obično hrane, a na sve ostale pojedince mogu da odreaguju vrlo agresivno. Vođa čopora u tom slučaju brani ostale pse i njihov zajednički prostor. Naročito su osetljive ženke koje se zaštitnički postavljaju prema svojim mladuncima.
Međutim, osim negativnih primera puno je lepih priča iz sveta životinja jer pas je poznat kao čovekov najbolji prijatelj. Usled tragedije kakav je zemljotres, psi tragači su od velike pomoći u pronalaženju povređenih lica, oni su takođe deo tima Gorske službe spasavanja, vojnih i policijskih jedinica, jednom rečju saputnici u najlepšim i najtežim trenucima života.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Grada Zaječara. Stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.